Hambaarsti konsultatsioon

Paljud lähevad hambaarsti juurde ainult sellistes olukordades, kus minemata enam ei saa jätta: näiteks kui terav hambavalu ei lase enam normaalset elu elada ja onvaja kiiresti abi. Kuid selleks, et hoida hambad tervena, peate minema arsti juurdevähemalt kord iga kuue kuu tagant. Tundub, et - miks see on vajalik, kui midagi eihäiri?

Hambavalu on märk tõsistest probleemidest

Asi on selles, et hambavalu on märk sellest, et põletik on levinud hambas säisse(närvi). Põletikuline hambasäsi põhjustab vaevarikast valu, mis süveneb eriti öösel. Enne, kui kaaries levib närvile, jõuab ta  hamba oluliselt hävitada - nii selleülemine kiht (email) kui ka selle all paiknev dentiin kannatab. Selle tulemusena, kui inimene tuleb konsultatsioonile, võib hambaarst vähe aidata.

Parimal juhul, kui vähem kui pool hammast on hävitanud, saab arst eemaldadapõletikulise närvi ja taastada hamba täidistega. Kuid kõige sagedamini, kuihambanärv on põletikus, näeb arst juba, et enam kui 50% hamba krooniosast on hävinud ja sel juhul ei ole enam võimalik täidist panna - see lihtsalt ei seisa. Seljuhul saab hamba taastada ainult krooniga ja see on mõnevõrra keerulisem ja paljukallim.

Milleks on vajalik konsultatsioon?

Hammast on võimalik säilitada, kui avastada kaariesi varases staadiumis. Seda saab teha ainult hambaarst, sest kaaries ei ole selles etapis valulik. Kuid arstlikläbivaatus ja röntgendiagnostika võivad avastada varjatud kaariese ja ravida sedavalutult, enne kui rangemaid meetmeid on vaja kasutusele võtta.

Sellepärast on nii oluline hambaarstiga regulaarselt konsulteerida isegi siis, kuimiski ei häiri teid. Kui ravite suuõõne haigusi enne valu algust, ei tekita raviebamugavust ja on odavam.

Kuidas toimub visiit

Vastuvõtul küsib arst, kas on mingeid kaebusi: kord aastas suunab ta teidortopantomogrammi (panoraamkujutist) tegema, mis võimaldab tuvastada peidetudpõletikulisi protsesse ja näha suuri kaariesest rikutud alasid. Arst uurib ka suuõõnt, kasutades spetsiaalseid hambaraviinstrumente. Selles etapis on võimalik kindlaksteha kaariese valged laigud ja pindmise kaariese, mida on röntgenikiirgusega rasketuvastada. Lisaks analüüsib hambaarst limaskestade seisundit ja suudab tuvastadaigemehaiguste esialgseid ilminguid.

Hambakatu ja selle kogunemise koha järgi saab hambaarst-terapeut kindlaks teha, kui hästi te suuhügieeni sooritate. Kui arst kahtlustab, et te ei hoolda õigesti omahambaid, võib ta teile öelda, kuidas seda paremini teha ja soovitada profesionaalsetprofülaktilist hammaste puhastamist.

Hambaarsti korrapärased konsultatsioonid võimaldavad teil säilitada suuõõnetervist paljudeks aastateks. Pange omale kinni hambaarsti visiidiaeg.

Logo Wt
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Lõime tn 20-101, Tallinn, Harjumaa 10312